Kronikk: De beste lagene i europacup



Per Steinar Markussen - 07/12 15:21  

Legg om den norske fotballsesongen til høst/vår. Da vil de lagene som er best når europacupene starter få delta. Det er det enkleste tiltaket for å styrke våre muligheter i europacupene for klubblag.

I dag er Norge rangert som nummer 22 på herresiden og ni på kvinnesiden. Herrene rett bak Kypros. Kvinnene rett bak Island.  Det forteller om svake resultater i Europa for norske klubber både på herre- og kvinnesiden. Rangeringen settes opp etter klubbenes europacupprestasjoner de siste fem årene.

På herresiden får vi med fire klubber neste sesong. For å få med fem må vi opp på 15. plass der Danmark ligger. Det gir to plasser i Champions League kvalifiseringen og tre til Europa Leauge. Kvinnene må en plass opp for å få to med i kvinnenes Champions League kvalifisering. På herresiden gis det i tillegg tre ”Fair Play-plasser” . Norge har oppnådd slik plass tidligere.

I dag deltar vi med lag som kvalifiserte seg for europacupspill åtte til ni måneder før konkurransen starter.  Vi har sett mange eksempler på at disse lagene ikke er våre beste når europacupene starter. Det fører til nye svake resultater med tilsvarende beskjeden plassering på UEFAs ranking som avgjør hvor mange som får delta og på hvilket trinn i konkurransen de må starte.

For herrene må det være klart 1. juni hvilke lag som er kvalifisert. For kvinnene kan det være noe senere.

Hvis Norge endrer kampsesongen slik at seriene avsluttes siste helg i mai, vil vi være sikret at det er de beste som deltar i europacupkvalifiseringene som starter i månedsskiftet juni/juli for lag som skal ut i første kvalrunde. Kvinnene starter i begynnelsen av august.

I Europa (UEFA) er det i dag tolv nasjoner som spiller som oss med serieavslutning på høsten. De 41 andre følger den internasjonale sesongen høst/vår. I Norden er det bare Danmark som gjør det.  De har til gjengjeld lyktes i Europa. Av landene foran oss på UEFA-rankingen er det bare Russland (6. plass for herrer og 4. plass for kvinner) og Island (8. plass kvinner) som følger ”vår sesong”

Da Norge endret fra høst/vår til dagens ordning med serieavslutning om høsten i 1963, var hovedbegrunnelsen å utnytte sommermånedene bedre til seriespill. En omlegging av sesongen nå vil i liten grad redusere kampantallet i sommerperioden for toppklubbene.

For herrene er det sluttspill i EM eller VM annethvert år. Det foregår i juni/juli (VM 2010 11/6 – 11/7) og norsk toppfotball tar sommerpause i mesteparten av den perioden uavhengig av om vi deltar i sluttspill eller ikke. Det samme skjer på kvinnesiden hvor vi deltar i 2011 (VM 2011 26/6 – 17/7) med tilsvarende spillestopp.  

Med serieavslutning for Tippeliga og Toppserie siste helgen i mai vil vi få langt bedre spilleforhold i serieinnspurten og langt triveligere temperatur for alle på tribunen enn det vi opplever i oktober/november. Ny sesong kan starte igjen i begynnelsen av juli avhengig av om det er VM-, EM- eller OL-sluttspill.

Vi får de lagene som er best en måneds tid før europacupene starter som deltakere. Det bør gi bedre muligheter for sterkere norsk innsats i Europa. Det kan i neste omgang gi flere norske lag muligheten til å komme ut i Europa, både på herresiden og kvinnesiden. Det viktigste for norske toppklubber må være å hevde seg internasjonalt. Vår hjemlige serie er en kvalifisering for internasjonal deltakelse. Som for utøvere i andre idretter må det være hva du presterer internasjonalt som teller, - også for fotballspillere og fotballag.

Om det blir omlegging til høst/vår kan en gjerne beholde Norgesmesterskapet (cupen) som i dag med en flott finalehelg som høstavslutning. Cupmesteren for herrer vil være kvalifisert for Europa League spill. At ett lag kvalifiserer seg lang tid i forveien, kan en leve med. På kvinnesiden er det i dag ingen europacup-plass for cupvinneren

Det kan se ut som de internasjonale ambisjonene kan heves i norsk klubbfotball. Det kan ikke være godt nok å møte et kjent lag for opplevelsens skyld og noen ekstra kroner i kassa.  Ambisjonen må være å vinne og gå videre i turneringen, uansett motstander, når du deltar i Europa.  Slik Rosenborg i sin tid viste oss at var mulig, og som vi kanskje ser klubben er på vei mot igjen. Lykkes Rosenborg, er det til glede og nytte for andre toppklubber i Norge.

En debatt om fotballsesongen er etter min mening langt viktigere enn en debatt om antall lag i Tippeliga og Adeccoliga, Toppeserie og 1. divisjon kvinner med tanke på å høyne prestasjonene i Europa for de beste klubblagene våre. Fotballforbundets styre bør utrede dette slik at det kan foreligge en grundig vurdering av muligheter og konsekvenser til Forbundstinget i 2012. Dette er en sak der Forbundstinget  naturligvis må ha siste ordet. Fotballforbundets kampreglement (§6-3) slår nemlig fast at sesongen følger kalenderåret. Kampreglementet kan ingen tukle med. Endringer kan bare foretas på Forbundstinget (§16) og krever 2/3 flertall.

Vikersund 17/11-10

Odd Flattum
”President emeritus” NFF

 

 

 



Foto:Thomas Karlsen




Toppsaker på FotballMagasinet akkurat nå
Giske-show i LSK-hallen
Madeleine Giske scoret tre mål da LSK Kvinner slo Klepp 4-0.
Les hele saken
LSK Kvinner | Toppserien 2013
Solid seier for Stabæk
Varmen satt sitt preg på kampen da Stabæk slo Trondheims-Ørn 4-0 på Nadderud lørdag.
Les hele saken
Stabæk Kvinner | Toppserien 2013

Lotfi om Avaldsnes - Røa
Knappe to timer til Avaldsnes tar i mot Røa og vi rekker en kort prat med tidligere AIL-trener Lotfi Lazaare om kampen.
Les hele saken
Avaldsnes | Røa | Toppserien 2013
Enkelt og greit for Avaldsnes
Det var slaget om Rogaland, men for at det skulle bli ordentlig jevnt, må man ha to jevnbyrdige lag. Til det var Avaldsnes alt for overlegne i forhold til Klepp.
Les hele saken
Avaldsnes | Klepp Kvinner Elite | Toppserien 2013

Andre runde i J19-cupen
J19 har også kommet til andre runden i cupen. Her er oppsettet for den.
Les hele saken
| Toppserien 2013
Bildeserie: Røas første seier
Bilder fra Røas første seier for året.
Les hele saken
Røa | Sandviken Kvinner | Toppserien 2013

Siste fotballnyheter fra Goal.com





Forsiden   |   Nyheter   |   Annonsere?   |   Login   |   Tips en venn   |   SMS   |   Nyhetsbrev   |   Om FotballMagasinet.no   |   Tips oss   |   RSS
Ansvarlig redaktør: Per Steinar Markussen
Copyright © FotballMagasinet, 2006. All Rights Reserved.